همه ما به خوبي مي دانيم پدر و مادر بودن بسيار دشوار است. در حاليکه ممکن است برخي احساس کنند همه روش هاي تربيتي والدين را به خوبي مي شناسند اما گاهي در ارتباط با کودک شان با مشکل مواجه شوند. رفتار با کودکان در سنين مختلف تفاوت دارد. ممکن است شما به کمک انواع روش هاي تربيت کودکان توسط والدين برنامه اي براي خواب، صرف شام، مطالعه کتاب و استحمام داشته باشيد اما تمام اين برنامه ها مي توانند نياز به بازبيني داشته باشند. روش هاي تربيت کودکان توسط والدين در سراسر دنيا ممکن است با هم متفاوت باشند اما هدف مشترک همه اين است که بهترين کار را براي فرزندان و خانواده خود انجام دهند.

تغذيه کودکان بايد همان باشد که خودتان مي خوريد.

براي برخي از خانواده ها در سراسر جهان شايد منويي از انواع غذاهاي شاد و خوشمزه وجود نداشته باشد. بسياري از فرهنگ ها در سراسر جهان از تغذيه جداگانه براي کودک اجتناب مي کنند. براي مثال در کره جنوبي بچه ها بايد از غذاهايي که روي ميز قرار دارد بخورند و حق اعتراض ندارند. اين بدان معنيست که آنها از هر چيز از جمله سبزيجات، غلات و پروتئين به اندازه کافي در هر وعده مصرف مي کنند. اين طبيعيست و بدين ترتيب بدني سالم تر خواهند داشت.

تمرين دادن به کودک حتي پيش از شروع

قطعا يکي از روش هاي تربيت کودکان به دوراني که مي خواهند پوشک را از کودک بگيرند مربوط مي شود. طبق مصاحبه هايي که با مادران چيني و هندي انجام شده است، آنها با استفاده از شلوارهاي خاصي که شکاف دارد به کودک کمک مي کنند در شش ماهگي از داشتن پوشک و درآوردن شلوارش بي نياز شود. آنها اين راه را يک نوع يادگيري براي کودکان مي دانند. اين روش نشان مي دهد که کودکان چيني و هندي نسبت به کودکان آمريکايي ديرتر مستقل شدن در اين مورد را ياد مي گيرند. علاوه بر اين در ويتنام اغلب کودکان، والدين خود را صدا مي زنند و آنها به کودکانشان در حين کمک کردن آموزش مي دهند که اين ممکن است براي والدين آمريکايي عجيب باشد. بنابراين کودکان ويتنامي تا سن 9 ماهگي به طور کامل آموزش ديده اند.

يکي از روش هاي تربيت کودکان توسط والدين صحبت کودکانه با کودک است

غالبا والدين عادت دارند که با کودکانشان در هر سني صحبت کنند و براي آنکه خود را به آنها نزديک کنند از زباني عجيب و غريب و کودکانه استفاده مي کنند. حتی کودک اگر معناي آن حرف را متوجه نشود با توجه به حالات چهره والدينش واکنش نشان مي دهد و همين والدين را هيجان زده مي کند. در آمريکا اعتقاد دارند صحبت هاي بي معني و کودکانه با بچه ها مي تواند يادگيري زبان را در آن ها کند و طولاني کند اما برخي ديگر اين دو مقوله را کاملا بي ربط به هم مي دانند. بر اساس تحقيقات، در فرانسه والدين به نشانه احترام با کودکان درست مانند بزرگسالان با آنها صحبت مي کنند.

آموزش مهارت هاي مفيد

بر اساس برخي از آموزه هاي ديني، تاکيد شده که بايد به نوجوانان انعطاف پذير خود مهارت هاي مهمي از جمله شنا را آموزش دهيد. اين مهارت ها به رشد و استقلال نوجوانان بسيار کمک خواهد کرد. در بخش هايي از کشور آلمان کودکان سه سال و نيمه و بزرگتر را براي سه شبانه روز اقامت در اردوگاهي روستايي از والدين شان جدا مي کنند. آنها معتقدند با اين کار کودکان ياد مي گيرند مستقل تر باشند و همچنين از بودن با والدين شان بيشتر لذت خواهند برد.

رفتار بد را ناديده نگيريد

ناديده نگرفتن رفتارهاي بد کودکان با توجه به نيازهايش میتواند خيلي دشوار باشد اما اين شيوه يکي از روش هاي تربيت کودکان توسط والدين در ايتاليا است که رفتار بد کودکان قابل تحمل نمیباشد. آنها به کودکان شان ياد مي دهند که فرياد زدن و گريه کردن راه مناسبي براي رسيدن به خواسته هايشان نيست.

صرف وعده هاي غذايي خانوادگي

بسياري از خانواده هاي آسيايي، ايتاليايي، آرژانتيني و غيره به اين اصل پايبندند که به طور منظم وعده هاي غذايي را به طور خانوادگي ميل کنند. اين امر به تحکيم و تقويت روابط خانوادگي در طولاني مدت به شدت کمک مي کند و فرزندان شادتیر وارد جامعه میشوند.

مسئوليت پذيري

طبق تحقيقات در آمريکاي مرکزي در بسياري از خانواده ها، نوجوانان در مزارع مشغول به کار مي شوند. اين مساله به آنها کمک مي کند که اخلاق کاري را فرا بگيرند و در عين کمک به خانواده، مسئوليت پذير باشند. اين تجربيات کاري و مسئوليت پذيري بسيار ارزشمند است و باعث تقويت و رشد کودک مي شود.

021-77911005
09104560830

نارمک خ ۴۶ متری شرقی روبروی بیمارستان انصاری ساختمان ۳۸۴ واحد

021-77911005
09104560830

آموزش و تربیت کودک
آموزش و تربیت کودک