مشاوره عجيب نيست

بسياري از افراد مهارت آموزي و مشاوره ازدواج را به زماني موکول مي کنند که تقريبا کار از کار گذشته است و حتي بسياري از دختر و پسرهاي جوان خريد کتاب هايي که در آن ها مهارت هاي ارتباطي و مسائل مرتبط با ازدواج نوشته شده است را غير ضروري مي دانند و معتقدند که تا زمان جاري شدن خطبه عقد احتياج به هيچ يک از اين مهارت ها ندارند.

مشاوره قبل از ازدواج در بين افراد يک کار فانتزي و لوکس محسوب مي شود به همين دليل بسياري از افراد با مراجعه به مشاوره به نکات ارايه شده توجهي نکرده و تصميم خود را عملي کرده و بعد از ازدواج و با مراجعه مجدد به مشاوره از کرده خود ابراز ندامت مي کنند.

براي کاهش آمار طلاق در جامعه بايد مشاوره قبل از ازدواج به يک امر اجباري و رسمي تبديل شود تا جوانان بتوانند ضمن بکارگيري نکات دريافتي از مشاوره ها ، مشکلات خود را بيش از پيش بکاهند.انسان براي ورود به هر دوره جديدي از زندگي نيازمند آموزش است اگر زندگي زناشويي را جدي ترين دوره رشد هر انسان تلقي کنيم، باور اينکه در اين دوره رشد، نيازمند راهنمايي هستيم، عجيب نيست.

تصويري که بسياري از جوانان از زندگي زناشنويي دارند تصويري است که از زندگي والدين خود داشته اند و اين يکي از چالش هايي است که جوانان با آن روبرو هستند يعني جوانان مي خواهند مدرن فکر کنند اما سنتي زندگي کنند.

طلاق بد يا خوب؟

سال هاست که بين صاحب نظران رشته هاي روانشناسي و جامعه شناسي بحث خوب يا بد بودن طلاق مطرح است. برخي از افراد بر اين باورند که طلاق در زماني که ديگر زوجين هيچ راهي را در پيش روي خود نمي يابند مي تواند مفيد باشند و برخي ديگر بر اين باورند که وقتي 2 نفر با هم ازدواج کردند بايد تا آخر عمر با يکديگر بمانند .

با اين حال براي کاهش مسئله طلاق بايد به افراد مهارت هايي را آموخت که احتمال اين مسئله را به حداقل برساند.

امروزه جوانان به راحتي به پديده طلاق فکر مي کنند و آن به راحتي در دوران نامزدي بر زبان مي آورند در حالي که در گذشته والدين ما اعم از مادران و پدرانمان زندگي سنتي داشتند و باور داشتند که بايد در بدترين شرايط با يکديگر سازش کنند. اگر مي خواهيم رويکرد مان به زندگي نوين شود چاره اي جز توليد يک باور جديد نيست و آن جدي گرفتن مشاوره قبل از ازدواج است.

آگاه باشيد

دليل اينکه بسياري از افراد از مشاوره هاي پيش از ازدواج کمک نمي گيرند را مي توان به عدم آگاهي نسبت داد در واقع بسياري از افراد به دليل اينکه نمي دانند در پيش از ازدواج چه مهارت هايي به آن ها آموخته مي شود از مشاوره و شرکت در کلاس ها خودداري مي کنند.

کبوتر با کبوتر، باز با باز

قديمي ها ضرب المثل هايي داشتند که بسياري از اين ضرب المثل ها در زندگي امروزي بسيار کاربرد دارد .براي مثال مي گفتند «کبوتر با کبوتر باز با باز کند همجنس با همجنس پرواز.»

اگر بخواهيم ارتباطي بين اين ضرب المثل و ازدواج پيدا کنيم بايد بگوييم که اين ضرب المثل بر تناسب بين 2 نفر تاکيد دارد.

وقتي 2 نفر قصد ازدواج با يکديگر را دارند ضمن شناخت از خصوصيات شخصيتي يکديگر بايد در تناسب با هم باشند و معمولا اختلاف زياد بين دو نفر منجر به طلاق خواهد شد.

يکي از مسائلي که در مشاوره پيش از ازدواج بسيار مورد تاکيد است تطابق ويژگي هاي خلقي و شخصيتي دو طرف است اينکه اين دو فرد تا چه ميزان از نظر خلقي و شخصيتي با يکديگر همسان هستند، چرا که تفاوت ها در سن، تحصيل و فرهنگ با آموزش مديريت مي شود اما تفاوت هاي شخصيتي و خلقي معنادار با هيچ آموزشي مديريت نمي شود. يکي از کارهايي که در مشاوره قبل از ازدواج انجام مي شود اين است که به افراد گفته مي شود چه تيپ شخصيتي با چه تيپ شخصيتي ديگر مي تواند ازدواج کند چرا که ناديده گرفتن اين مسئله آسيب هاي غيرقابل جبراني برجاي مي گذارد که به سختي قابل بازگشت است.

چه خواسته هايي داشته باشيم؟

افراد قبل از اينکه تصميم به ازدواج بگيرند بايد به يک شناخت دقيق از خود برسند و دقيقا بدانند که از زندگي چه مي خواهند و هدف هاي خود را روشن کنند.رشد عقلي و جسمي يکي از پيش شرط هاي ازدواج است البته بايد اين نکته را در نظر گرفت که سن تقويمي نمي تواند دليل بر رشد عقلي و شخصيتي باشد و ممکن است فردي با وجود داشتن 35 سال سن مثل نوجوان ها رفتار کند.قبل از اينکه فردي بخواهد ازدواج کند بايد مشکلات رواني خود را با کمک مشاور حل کند.

براي مثال يک شخص افسرده يا عصبي نمي تواند ازدواج موفقي داشته باشد.خيلي از افراد بر اين باورند که تا زماني که شرايط ازدواج فراهم نشده نبايد به مطالعه و مهارت آموزي بپردازند ، براي داشتن يک ازدواج موفق بايد چنين باور نادرستي را کنار گذاشت و قبل از آمدن يک فرد جديد به زندگي مان دانسته هاي خود را افزايش بدهيم.

نکاتي که بايد جدي گرفته شوند

اگر براي مشاوره پيش از ازدواج قصد داريد کاري انجام بدهيد بايد به يکسري نکات توجه کنيد . پيش از هر چيز بايد گفت که براي اين کار مراکز معتبر را انتخاب کنيد و از مهارت و تجربه فرد مشاور مطمئن شويد.

متخصصين روانشناسي گزينه بهتري براي شما به حساب مي آيند چرا که اين افراد علاوه بر اينکه بر مسائل و مشکلات زندگي مشترک آشنايي و تسلط دارند ، ويژگي هاي شخصيتي را هم مي توانند تشخيص بدهند. برخي از مراکز مدعي هستند که شما با انجام يکسري از تست هاي روانشناسي مي توانيد فرد مناسب خود را شناسايي کنيد در اين رابطه بايد گفت که انجام اين تست ها اگر چه خوب هستند ولي به تنهايي نمي توانند کمکي به شما کنند و تنها جنبه تجاري دارند در واقع تست ها در کنار مشاوره به ويژه مشاوره فردي معنادار مي شوند. مشاوره پيش از ازدواج بهتر است به شکل خصوصي انجام شود تا اثر بخشي بيشتري داشته باشد به اين شکل مشاور مي تواند وقت بيشتري را صرف شما کند و کار تخصصي تر مي شود ولي در شرايطي که مشاوره به صورت گروهي است امکان اينکه بتوان به همه سئوالات پاسخ داد وجود ندارد.

مشاوره گروهي هم خوب است ولي مشاوره خصوصي کارآمدتر است و در مشاوره گروهي بايد به تعداد افرادي که در آن کارگاه شرکت مي کنند توجه داشت چرا که کلاس هايي که جمعيت آنها خيلي زياد است آنقدرها نمي تواند کمکي به شما بکند. گاهي اوقات زوج ها هزينه زياد را دليل عدم انجام مشاوره مي دانند در اين رابطه بايد گفت که مراکز دولتي ، مثل خانه هاي سلامت که در پارک ها وجود دارند و يا سراهاي محله با گرفتن هزينه بسيار پايين مي توانند به شما خدمات ارزنده اي را به شکل خصوصي ارائه کنند.

گاهي اوقات دختر و پسر جوان تمايل دارند که به تنهايي براي مشاوره مراجعه کنند در حالي که وقتي مشاوره به صورت 2 نفره باشد خيلي بهتر خواهد بود و در صورتي که خود متخصص روانشناسي تشخيص مشاوره خصوصي را بدهد به شما اعلام مي کند.

معمولا خانم ها بيشتر از آقايان اصرار به گرفتن مشاوره دارند و برخي از آقايان براي مشاوره پيش از ازدواج وقت نمي گذارند در اين رابطه بايد گفت که در زندگي مشترک 2 نفر نقش مي آفرينند پس هر 2 نفر بايد آگاهي هاي لازم را پيش از ازدواج کسب کنند تا مشکلات و مسائل به حداقل برسد.

021-77911005
09104560830

نارمک خ ۴۶ متری شرقی روبروی بیمارستان انصاری ساختمان ۳۸۴ واحد

021-77911005
09104560830

مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج